فیلم پدرخوانده 2

نگاهی به فیلم پدرخوانده 2

یکی از نقاط قوت فیلم پدرخوانده نسخه دوم روش بیان داستان های موازی آن است که به خوبی داستان اول در نقطه ای قطع می شود و داستان دوم شروع می شود طوری که احساس می کنی در حال تماشای دو فیلم متفاوت هستی اما همزمان به هم مرتبط هم هستند.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

فیلم پدرخوانده 2

مشخصات فیلم پدرخوانده 2

  • نام فیلم: پدرخوانده 2 (The Godfather II)
  • سال ساخت: 1972
  • کارگردان: فرانسیس فورد کوپولا
  • ستارگان: رابرت دنیرو (ویتو کورلئونه)، آل پاچینو (مایکل کورلئونه)، جان کازال (فردو کورلئونه)، رابرت دووال (تام هاگن)

 

خلاصه داستان فیلم پدرخوانده 2

در نسخه شماره دو پدرخوانده به دو داستان موازی یکی ماجرای مایکل کورلئونه که حال جانشین پدر شده و شخصی ثروتمند و صاحب قدرت است و دیگری ماجرای کودکی و رشد ویتو کورلئونه بیان می شود.

نقد فیلم پدرخوانده 2

در ادامه راه فیلم پدرخوانده این بار با دو داستان روبرو هستیم که به شیوه ای هنرمندانه به صورت موازی دوشادوش هم پیش می روند. فیلم با ماجرای کودکی دون ویتو شروع می شود که مورد ظلم دون چیچو قرار گرفته و با بی رحمی پدر، مادر و برادرش را از دست می دهد و در 9 سالگی به کمک یکی از اقوام راهی آمریکا می شود تا آرمان هایش را در آنجا جستجو کند. در سکانس بعد به سراغ مایکل می رویم که حال پایه های قدرت خود را مستحکم نموده و ثروت زیادی دست و پا کرده است. اما در زیر پوست این نمایش قدرت ماجراها و نارضایتی های زیادی در جریان است.

در داستان موازی اول زندگی دون ویتو به نمایش گذارده می شود که چگونه با زیرکی و تلاش ابتدا با کارگری سپس با دزدی به کمک دوستان جدیدش صاحب نفوذ، قدرت و ثروت می شود. اما در این میان برای پیشرفت ناچار به از میان برداشتن رقبا و مزاحمان نیز هست و بر خلاف عقیده دوستانش مرتکب قتل می شود تا دون پانوچی که از همه باج می گیرد را از میان بردارد. بعد از این قتل راه پیشرفت او هموارتر شده و به زودی صاحب ثروت و قدرت زیادی می شود و حال به یاد گذشته به زادگاه خود برمی گردد تا انتقام خون خانواده اش را از دون چیچو بگیرد.

در داستان موازی دوم با زندگی مایکل کورلئونه آشنا می شویم که چگونه با زیرکی و ظرافت مشکلات را از پا در می آورد. خیانت در خانواده او ریشه دوانده و به جان او سو قصد می شود اما جان سالم به در می برد و به دنبال شخص خاطی راه می افتد. او در ادامه به قتل فرانکی دوست قدیمی پدر و خانواده اش مبادرت می کند که بی نتیجه می ماند و فرانکی به دادگاه شکایت می برد. سکانس های دادگاه و دفاع مایکل از خود از بی نظیرترین سکانس های این فیلم است. در ادامه می بینیم که مایکل با سیاست خود نظر فرانکی را عوض می کند و از مهلکه دادگاه می گریزد اما همانطور که گفتیم خیانت در خانواده او ریشه دوانده و مایکل می فهمد که همسرش به قصد، جنین پسری که به او امید بسته بود را سقط کرده و می خواهد بچه های دیگرش را از او دور کند و سپس به خیانت برادر و خواهرش پی می برد.

یکی از نقاط قوت فیلم پدرخوانده نسخه دوم روش بیان داستان های موازی آن است که به خوبی داستان اول در نقطه ای قطع می شود و داستان دوم شروع می شود طوری که احساس می کنی در حال تماشای دو فیلم متفاوت هستی اما همزمان به هم مرتبط هم هستند. و از نقاط قوت دیگر آن هم بازی فوق العاده رابرت دنیروی جوان در نقش دون ویتو و بازی جدید و بی نظیر آل پاچینو در نقش مایکل است.

اما تفاوتی که فیلم پدرخوانده دو با نسخه اول آن دارد این است که برخلاف نسخه اول ارزش های خانواده در نسخه دوم کمی رنگ می بازد و به تباهی می رود. مشاجره و اختلاف بین مایکل با خواهر و برادرش و همچنین برخوردی که با دوست خانوادگی قدیمی خود می کند و در پایان جدایی او از همسرش گویای این مطلب است. حال آنکه در داستان موازی دون ویتو ارزش خانواده هنوز پا برجاست در سکانسی که ویتو با دوستش به سالن تئاتر رفته به او می گوید تنها پسر و همسرم برای من زیبا هستند.

اما در این نسخه از فیلم پدرخوانده شاهد درگیری و زیر سوال بردن روش های سرمایه داری آمریکایی نیز هستیم و به مقوله تجارت و کسب ثروت در این نسخه توجه بیشتری نسبت به نسخه اول شده و در سکانس های مختلف مایکل را می بینیم که در پی کسب ثروت و مال اندوزی است.

گرچه فیلم پدرخوانده دو به سلیقه های خاص برمی گردد و مدت زمان آن خیلی طولانی است (سه ساعت و بیست و دو دقیقه) اما دیدن آن به هیچ عنوان خالی از لطف نیست.

پیشنهاد می کنم نقد فیلم پدرخوانده قسمت اول  را هم از اینجا مطالعه نمایید.

گالری تصاویر فیلم پدرخوانده 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *